22 kwietnia – Dzień Ziemi

 

Data 22. kwietnia od ponad 50 lat stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Obecnie Światowy Dzień Ziemi jest obchodzony w ponad 190 państwach na całym świecie. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwu, przedsiębiorcom i politykom na wrażliwość otaczającego nas ziemskiego ekosystemu.

Co roku myśl przewodnia poświęcona jest wybranemu zagadnieniu z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Invest in Our Planet” („Zainwestuj w naszą planetę”). Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.

 

Jak TY możesz obchodzić Dzień Ziemi?

1. Ogranicz spożycie mięsa. Wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania nawet do 15 000 litrów wody, co oznacza, że rezygnując z jednego wołowego burgera oszczędzamy więcej wody, niż gdybyśmy zrezygnowali z prysznica przez ok. 70 dni.  

2. Oszczędzaj wodę. Pij wodę z kranu lub filtrowaną, zamiast kupować wodę butelkowaną.

3. Kiedy jest to możliwe, zamiast samochodu wybierz rower. 

4. Ogranicz plastik. Rocznie produkujemy ok 350 mln ton plastiku, który się nie rozkłada, a zalega na wysypiskach, zanieczyszcza oceany i zabija zwierzęta. 

5. Zrezygnuj z jednorazówek i używaj produktów wielokrotnego użytku, takich jak np. metalowa lub bambusowa słomka, kubek do którego w kawiarni naleją kawę na wynos, a na zakupy zawsze zabieraj swoją eko torbę. Kupując jedzenie na mieście pytaj o rodzaj opakowania, a jeśli jest plastikowe – zachęcaj sprzedawców do korzystania z opakowań biodegradowalnych.

6. Pamiętaj o recyclingu. Selektywna zbiórka odpadów i recycling umożliwiają ponowne wykorzystanie materiału, co ogranicza zużycie surowców naturalnych i zmniejsza ilość odpadów. Przetworzeniu podlegają nie tylko, plastik, papier, szkło czy metal, ale także stare ubrania i elektrośmieci.

7. Oszczędzaj prąd. Jak prosto oszczędzać prąd? Używaj żarówek LED, wyłączaj komputer na noc, wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju, ustaw pralkę na pranie przy niższej temperaturze oraz wyciągnij nieużywaną wtyczkę z kontaktu.

8. Bądź świadomym konsumentem. Nie kupuj towarów, które powstały w wyniku wyzysku ludzi i przy produkcji których nie zważano na ochronę środowiska. Na przykład zrezygnuj z oleju palmowego, którego produkcja powoduje masową wycinkę lub nawet wypalanie lasów deszczowych, zabija orangutany i inne zwierzęta. Mądrze wybieraj produkty i nie wspieraj swoimi zakupami firm, które działają bez poszanowania dla zasad zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska. Czytaj etykiety, szukaj certyfikatów o pochodzeniu składników z kontrolowanych upraw i zwracaj uwagę na znaki fairtrade.

9. Wypróbuj minimalizm. Często kupujemy zupełnie niepotrzebne nam rzeczy, a do ich wytworzenia zużywa się przecież mocno już ograniczone surowce naturalne. Jeśli daleko Ci do minimalizmu, to zachowaj chociaż zakupowy umiar. Czy kolejny, nowy t-shirt musi uzupełnić naszą szafę? Podobnie jest z jedzeniem, którego na świecie marnuje się gigantyczne ilości. Rób przemyślane zakupy, nie kupuj w nadmiarze i nie wyrzucaj jedzenia. Żywność można mrozić, wekować i przetwarzać. Poszukaj przepisów kulinarnych w duchu zero waste.

10. Zastanów się komu przekazujesz swój głos. W aspekcie dbania o planetę kluczowe są zmiany zachodzące na szczeblu krajowym i unijnym. Oddając swój głos podczas wyborów zwracaj uwagę na podejście polityków do sfery z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł energii, czy walki ze smogiem.

11. Uświadamiaj innych. Pomóż innym ludziom wprowadzić zmiany sprzyjające planecie. Dziel się wiedzą na temat globalnych problemów Ziemi i ochrony środowiska. Bądź inspirującym przykładem!