Last mile delivery logistics – kluczowe działania w konkurowaniu o klienta.

 

Branża e-commerce z roku na rok dynamicznie się rozwija. Przedsiębiorcy starają się zaoferować jak najwyższy poziom usług klientom, którzy już i tak mają wygórowane wymagania. Na czym im najbardziej zależy? Wyjaśniamy, czym jest tzw. last mile delivery logistics oraz dlaczego działania w tym zakresie mają ogromny wpływ na poprawę konkurencyjności!

Last mile delivery logistics – czym jest i dlaczego jest tak istotne?

Last mile delivery logistics (z ang. dosłownie: logistyka dostaw ostatniej mili) to szereg zagadnień związanych z procesem dostarczania towaru do końcowego odbiorcy. Kwestia ta ma duże znaczenie dla reprezentantów branży e-commerce oraz operatorów logistycznych. Dlaczego należy pochylić się nad tym tematem? Przede wszystkim:

  • konsumenci oczekują szybkich dostaw,
  • ostatni etap dostawy jest najbardziej kosztowny,
  • konsumentom zależy na tym, by dostawa była ekologiczna,
  • sposób dostawy ma wpływ na ocenę realizacji całego zamówienia i wizerunek firmy.

Jakie działania stosuje się w zakresie rozwoju last mile delivery logistics?

Przedsiębiorcy e-commerce głównie starają się wdrażać rozwiązania, które pozwalają zoptymalizować last mile delivery logistics. Przede wszystkim pracują nad maksymalnym skróceniem czasu dostawy – klienci oczekują, by nie był dłuższy niż 2 dni. Do tego coraz więcej firm stara się wprowadzać specjalne usługi ekspresowych doręczeń, np. tego samego dnia.

Powszechnie stosuje się też strategie z wprowadzaniem zmian, które przyczyniają się do bardziej ekologicznych dostaw. Wykorzystuje się biodegradowalne/recyklingowane materiały do pakowania, ale też ogranicza emisję spalin itp. W ten sposób można spełnić oczekiwania klientów, dla których ważna jest ekologia, a zarazem zmniejszyć koszty. Firmy stawiają również bardziej na UX, personalizując paczki oraz umieszczając w nich drobne prezenty, np. bony rabatowe czy cukierki. W ten sposób budzą pozytywne skojarzenia oraz poprawiają wizerunek sklepu, potencjalnie zwiększając jego rozpoznawalność.