Logistyka coraz bliżej rezygnacji z papieru

Korzystanie z tradycyjnych dokumentów jest nie tylko czasochłonne i niewygodne, ale też mało bezpieczne oraz nieekologiczne. Kolejne branże starają się wprowadzać politykę Paperless (ang. bez papieru). Omawiamy, jak wygląda sytuacja w sektorze logistycznym!

Dlaczego logistyka powinna zrezygnować z papieru?

W logistyce ogromne znaczenie ma czas – wszystkim stronom zależy na jak najszybszym dostarczeniu towarów. Przechodzenie przez kolejne ogniwa łańcucha dostaw wiąże się z licznymi formalnościami. Realizowanie ich w tradycyjnej formie długo trwa, dlatego pojawiły się liczne rozwiązania umożliwiające digitalizację i automatyzację przygotowywania oraz wymiany dokumentów. Niestety, mimo to nadal wiele z nich powszechnie ma formę papierową, np. listy przewozowe, dokumenty wydania zewnętrznego czy kwity paletowe.

Badania ankietowe GS1 Polska[1] wykazały, że spośród prawie 30 tys. uczestników (producenci, operatorzy logistyczni, sieci handlowe itp.) aż 70% chce wziąć udział w Projekcie Paperless. Póki co w praktyce nie przekłada się to na realne działania.

Projekt Paperless – jak ogranicza się wykorzystanie papieru w logistyce?

Projekt Paperless uruchomiony w połowie 2021 roku bazuje na wystandaryzowanych dokumentach cyfrowych – systemie DESADV, obejmującym szereg elektronicznych komunikatów EDI. W ten sposób można wyeliminować papierową dokumentację, automatyzując i usprawniając przepływ towarów oraz dokumentów.

Dzięki projektowi Paperless:

  • proces księgowania i rozliczania jest łatwiejszy oraz trwa krócej,
  • proces dostawy rozpoczyna się szybciej,
  • producenci i dostawcy mogą szybciej informować klientów o utrudnieniach oraz podejmować odpowiednie kroki,
  • producenci i dostawcy mogą lepiej prognozować zamówienia oraz elastycznie zwiększać dostępność produktów,
  • zmniejszają się kolejki w dostawach, dzięki czemu da się efektywniej planować rozładunki,
  • eliminuje się koszty druku dokumentów,
  • zmniejsza się ilość odpadów i negatywny wpływ na środowisko.

Działania w branży logistycznej związane z rezygnacją z papieru umożliwiające optymalizację kosztów oraz procesów są nie tylko opłacalne i wygodne – w dzisiejszych czasach są już koniecznością.

 

[1] Źródło: https://logistyka.rp.pl/produkty-i-uslugi/art19138821-dostawy-bez-papierowych-dokumentow.