Logistyka jest podstawą e-commerce

Jedną z najważniejszych kwestii w kontekście prowadzenia biznesu w branży e-commerce jest dobra logistyka. Kwestie związane z ofertą, magazynem czy projektem sklepu internetowego są istotne, ale to czas realizacji zamówienia i dostawy ma największy wpływ na zadowolenie klientów. Dowiedz się, dlaczego warto skupić się na tym aspekcie.

Dlaczego logistyka jest tak ważna w e-commerce?

Sprawna realizacja zamówień jest ważnym elementem zarządzania sklepem internetowym. Są dwa powody, dla których ten obszar działalności jest tak kluczowy: zadowolenie klienta i rentowność firmy. Zespół obsługi magazynu powinien szybko i bezbłędnie odnaleźć oraz zapakować zamówiony przez klienta towar, aby później przekazać go kurierowi.

Czas trwania tej procedury oraz zdolność przerobowa pracowników decydują o tym, ile zamówień może zostać przyjętych. Wraz z rozwojem sklepu rośnie jego rozpoznawalność i liczba sprzedawanych produktów. Jeśli sprzedawca chce generować większe zyski, musi być na to przygotowany.

Długi czas oczekiwania na dostawę jest jednym z czynników najsurowiej ocenianych przez e-klientów. Jeśli nie ma racjonalnego wytłumaczenia (np. produkt jest robiony na zamówienie lub sprowadzany z zagranicy), dostawa powinna być natychmiastowa. Największym mankamentem zakupów online jest to, iż klienci muszą czekać na zakupiony produkt. Im szybciej trafi on do klienta, tym większe jego zadowolenie. Tym samym może to znacznie poprawić opinie i ogólny wizerunek sklepu.

Jakie są oczekiwania e-klientów w zakresie logistyki?

W dzisiejszych czasach klienci sklepów internetowych są przede wszystkim przyzwyczajeni do tego, że mają do wyboru kilka opcji dostawy. Dzięki temu mogą zdecydować, w jaki sposób paczki zostaną dostarczone. Niektórzy preferują przesyłki kurierskie, ale inni wybiorą punkt odbioru lub skrytkę pocztową (zwykle gdy znajduje się ona w pobliżu ich miejsca zamieszkania).

Kolejną ważną kwestią jest cena dostawy. Jednym z powodów wzrostu współczynnika odrzuceń jest wysoki koszt wysyłki. Niestety ostatnio usługi kurierskie drożeją, ale warto porównać wszystkie dostępne opcje, aby znaleźć i zaoferować te najtańsze. Największe znaczenie ma jednak czas dostawy. E-klienci przyzwyczaili się już do tego, że otrzymują swoje paczki maksymalnie w ciągu 2-3 dni roboczych. Dużą popularnością cieszą się również usługi ekspresowe, dzięki którym można otrzymać paczkę w ciągu 24 godzin lub nawet tego samego dnia.

Kupujący zwracają również uwagę na jakość obsługi klienta. W przypadku wymiany produktu lub reklamacji liczą na szybką pomoc i dobre maniery pracowników. A podczas oczekiwania na dostawę, powinni mieć możliwość śledzenia przesyłki.

Jaki jest najlepszy sposób na organizację logistyki w sklepie internetowym?

Właściciele sklepów internetowych muszą sprostać wielu wyzwaniom. Gdy dobrze zorganizują magazyn (wyposażą go, zainwestują w profesjonalny system, zatrudnią doświadczonych pracowników itp.), muszą nawiązać współpracę z kurierami. Najpierw muszą znaleźć sposób na jak najtańsze i jak najszybsze wysyłanie paczek, dlatego powinni zapoznać się z działającymi na rynku firmami i wybrać najlepszą z nich.

Trudno jest kontrolować współpracę z wieloma przewoźnikami, dlatego często konieczne jest dodatkowe wsparcie, np. ze strony pośrednika logistycznego. Dzięki temu znacznie łatwiej jest nadawać paczki i nadzorować ich drogę. Przyspieszenie czasu realizacji zamówienia i ograniczenie pomyłek (pomieszanych, uszkodzonych lub brakujących produktów) pozwala uzyskać wiele wymiernych korzyści. Tym samym przyczynia się do rozwoju biznesu.