Polski e-commerce vs. reszta świata. Analiza danych IdoSell.

 

IdoSell sprawdził, jak rozwija się cross-border w polskim e-commerce. Organizacja stworzyła raport, który pokazuje, gdzie i na jakich rynkach sklepy internetowe radzą sobie najlepiej. Badanie objęło wyniki sprzedaży ponad 6,5 tys. profesjonalnych sklepów internetowych.

W jakich krajach zagranicznych polskie sklepy internetowe sprzedają najwięcej?

Jak wynika z raportu IdoSell, w ostatnich latach polskie sklepy sprzedają najwięcej na rynku niemieckim. W 2019 roku (od stycznia do czerwca) GMV (Gross Merchandise Value, czyli wartość złożonych zamówień) sklepów sprzedających do Niemiec wyniosła ponad 62 mln zł, a już w 2022 roku ponad 184 mln zł.

Kolejnym rynkiem, na którym sklepy IdoSell chętnie i dużo sprzedają są Czechy (w 2019 GMV na poziomie 27 mln zł, w 2022 ponad 87 mln zł). Ciekawa zmiana nastąpiła na ostatnim miejscu podium. W 2019 roku była tam Wielka Brytania (prawie 20 mln GMV), natomiast w 2022 roku miejsce to należy do Rumunii (ponad 40 mln zł za GMV).

Specjaliści od e-commerce są więcej niż zgodni, że cross-border to naturalny kierunek rozwoju sklepów internetowych. Potwierdzają to również badania IdoSell. Dynamika wzrostu firm, które zdecydowały się wejść na nowe rynki jest zdecydowanie wyższa niż tych, które skupiają się tylko na sprzedaży w Polsce. W 2020 i 2021 roku sklepy te urosły o 73 i 53 procent (wzrost GMV). W tym samym czasie te skupione na polskim rynku wzrosły tylko o 39 i 24 procent.

Popularność sprzedaży internetowej w Polsce i na świecie

Pandemia Covid-19 spowodowała, że konsumenci znacznie częściej kupują w sieci. Mimo zniesienia większości ograniczeń, konsumenci nadal chętnie zamawiają w e-sklepach.

Dane zebrane przez IdoSell pokazują, że w ostatnich latach sprzedaż w sklepach internetowych znacznie wzrosła, wraz z popularnością konkretnych produktów. Nie dziwi więc fakt, że w 2020 roku konsumenci poszukiwali produktów higienicznych, a także kosmetyków i leków. Co ciekawe, rok później znacznie wzrosła sprzedaż smartfonów, komputerów, herbaty i kawy. Następnie w pierwszej połowie 2022 roku największy skok sprzedaży odnotowały e-sklepy oferujące aparaty fotograficzne, sprzęt sportowy czy rośliny.

5 najmodniejszych na świecie produktów do sprzedaży online to:

  • odzież,
  • obuwie,
  • elektronika,
  • zabawki,
  • akcesoria dla zwierząt.

Polska zajmuje wysokie miejsce na liście najszybciej rozwijających się rynków e-commerce na świecie. Obserwowane trendy i tendencje odzwierciedlają te globalne. Dlatego rozwijanie biznesu na tym rynku ma ogromny potencjał, zwłaszcza w obliczu kryzysu, wzrostu cen itp.

Jaka jest przyszłość polskiego rynku e-commerce?

Według badań Strategy&Polska, do 2027 roku wartość rynku e-commerce w Polsce wzrośnie o ponad 94 mld zł do 187 mld zł. Ponad połowa wzrostu (54%) będzie pochodzić z trzech kategorii: moda (21 mld zł), elektronika (19 mld zł) oraz zdrowie i uroda (11 mld zł). Tendencja do zamawiania takich produktów w sieci jest w powszechnej praktyce w pozostałych częściach świata.

Internet umożliwia łatwy dostęp do produktów z całego świata i znacznie usprawnia sprzedaż międzynarodową. Rynek e-commerce, również w Polsce, będzie ewoluował w kierunku większej internacjonalizacji handlu i zwiększenia aktywności sprzedażowej sklepów poza krajem ich pochodzenia. Polskie produkty zyskują uznanie w Europie i na świecie, dlatego coraz więcej przedsiębiorców chce tworzyć obcojęzyczne wersje swoich stron internetowych i umożliwiać opcję wysyłki za granicę.

Rosnące ceny produktów zachęcają do zakupów w sieci, ponieważ w ten sposób konsumenci mogą sporo zaoszczędzić na ubraniach, elektronice, produktach kosmetycznych itp. Przedsiębiorcy z branży e-commerce muszą radzić sobie z rosnącymi cenami prowadzenia biznesu, ale obecnie mają doskonałe okoliczności do rozwoju. We współpracy z pośrednikami logistycznymi mogą sprzedawać produkty w sieci w najbardziej efektywny i opłacalny sposób, osiągając najwięcej korzyści.