Rozwój popularności technologii paczkomatów

Dynamiczny rozwój branży e-commerce przyczynił się do powstania nowych rozwiązań, które maksymalnie ułatwiają przesyłanie oraz odbiór produktów. Powszechne stały się już specjalne automaty do wysyłki paczek, z których korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne. Omawiamy rozwój popularności technologii paczkomatów!

Dlaczego technologia paczkomatów stała się tak popularna?

Pierwszy Paczkomat® InPost powstał w 2009 roku. Samoobsługowe urządzenia do odbierania oraz nadawania przesyłek szybko zdobyły popularność. Okazały się być bardzo komfortowym rozwiązaniem, ponieważ zwalniały z konieczności czekania na kuriera – wiele osób w standardowych godzinach dostaw przebywa poza domem i nie może osobiście odebrać paczki.

Wybuch pandemii COVID-19 dodatkowo przyczynił się do popularyzacji paczkomatów. W 2021 roku działało już 15 tys. automatów[1]. Taki sposób okazał się bowiem nie tylko wygodny, ale też bezpieczny – nie wymaga kontaktu z kurierem. Do tego kolejne unowocześnienia (m.in. wprowadzenie specjalnej aplikacji) sprawiły, że cały proces odbioru/nadania paczki stał się jeszcze prostszy.

Jak rozwija się trend wykorzystania technologii paczkomatów?

Na ten moment InPost jest największym operatorem automatów paczkowych w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku posiadał łącznie 27 939 Paczkomatów, z czego 19 306 w naszym kraju[2]. Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022[3]” to właśnie ta forma dostawy jest najchętniej wybierana przez użytkowników – aż 81% badanych deklaruje, że korzysta z niej najczęściej.

Konkurencja zaczęła wprowadzać już podobne rozwiązania. Swoje wersje urządzeń stawia m.in. DPD, Allegro, Poczta Polska, Orlen, Aliexpress czy DHL. InPost w odpowiedzi na te działania niedawno skupił się na ochronie swojej marki, zastrzegając nazwę Paczkomat® jako słowny znak towarowy[4].

 

[1] Źródło: https://inpost.pl/aktualnosci-mamy-juz-15-000-paczkomatow.

[2] Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/marki-drwia-inpost-odmieniaja-nazwy-przez-przypadki-kto-jest-zalozycielem-rafal-brzoska-balansuje-na-granicy-wielkosci-i-smiesznosci.

[3] Źródło: https://www.gemius.pl/wydawcy-aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny.html.

[4] Źródło: https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8654627,inpost-znak-towarowy-paczkomat.html.