Wzrost kosztów w branży kurierskiej – nasze wrażenia

Konsekwencje pandemii, kryzysu energetycznego, wojny w Ukrainie, a także pozostałych czynników mają wpływ na różne gałęzie przemysłu. Wszystko drożeje, głównie za sprawą rosnących cen prądu, gazu i paliwa. Nie umyka uwadze również fakt, że usługi kurierskie stają się dość kosztowne. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja i jakie jest nasze zdanie na ten temat!

Spedytorzy podnoszą ceny usług

Sankcje wobec Rosji, która jest jednym z największych dostawców surowców paliwowych, spowodowały wzrost cen energii elektrycznej i paliw. Ropa naftowa już od dawna jest droga, nic więc dziwnego, że ceny usług opartych na transporcie są coraz wyższe.

Firmy kurierskie próbują dostosować się do obecnej sytuacji, starając się utrzymać najwyższy standard świadczonych usług. Przykładowo, w październiku br. firma DPD wprowadziła dodatkową, zmienną opłatę energetyczną, która ma być pobierana już od 1 listopada. Stawka na listopad wynosi 0,25 zł netto i będzie aktualizowana co miesiąc.

 

Stawki frachtu kontenerowego na październik, 2022 r. wg Freightos Baltic Index.

Niedaleka przyszłość branży kurierskiej – czego możemy się spodziewać?

Rosnące koszty energii są jednym z kluczowych czynników wpływających na inflację.
We wrześniu wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł średnio 17,2 proc. Szczyt inflacji prognozowany jest na I kwartał 2023 roku. Konsumenci chcący oszczędzić, mogą masowo rezygnować z wydatków na rzecz dostaw, co skutkować będzie zahamowaniem wzrostu rynku KEP (kurier, ekspres, paczka).

Belgijski Instytut Transportu Drogowego i Logistyki (ITLB) przewiduje wzrost kosztów usług kurierskich o ok. 13 proc. Póki co, konsumenci i przedsiębiorcy e-commerce muszą być gotowi na wyższe ceny, gdyż niestety nie sposób ich uniknąć. Sytuacja na rynku z czasem się ustabilizuje, więc jedyne co możemy zrobić to cierpliwie czekać.

Jak tanio wysyłać paczki w obliczu kryzysu?

Coraz większą popularnością cieszą się dostawcy, którzy stosują niestandardowe formy dostawy, takie jak automaty paczkowe. Dzięki tym rozwiązaniom mogą znacznie obniżyć koszty związane z dostarczaniem paczek do odbiorców – kurier zostawia przesyłki w jednym miejscu. Należy jednak pamiętać, iż DPD, InPost, SwipBox i inni usługodawcy korzystający z tej technologii, także borykają się z wyższymi kosztami prowadzenia działalności.

Ciekawym rozwiązaniem jest również korzystanie z usług pośredników logistycznych, którzy pomagają znaleźć najtańszą metodę wysyłki z dostępnych opcji.