Wykorzystanie sztucznej inteligencji w transporcie

Dynamicznie rozwijająca się technologia AI wkracza w kolejne obszary gospodarki. Jako jedna z podstaw Czwartej Rewolucji Przemysłowej pozwala szybciej, taniej i bezpieczniej wykonywać wiele procesów. W tym artykule po krótce omawiamy wykorzystanie sztucznej inteligencji w transporcie!

Jak wykorzystuje się sztuczną inteligencję w transporcie?

Współcześnie rozwiązania AI są powszechnie wykorzystywane przede wszystkim w zakresie szeroko pojętej automatyzacji. Sztuczna inteligencja w transporcie ma za zadanie ułatwiać codzienną pracę, skracając czas wykonywania poszczególnych obowiązków czy nawet zupełnie wyręczając w nich ludzi.

Dużym powodzeniem cieszą się nowoczesne aplikacje, wspierające spedytorów, operatorów logistycznych i kierowców. Popularne są narzędzia w czasie rzeczywistym obliczające ETA (Estimated Time of Arrival), szacujące faktyczny moment dojazdu do danego punktu. Gromadzą potrzebne dane i poddają je analizie, by zaproponować najlepszą prognozę. Na tej podstawie można efektywnie planować załadunki i rozładunki.

Sztuczna inteligencja bezpośrednio wspiera także samych kierowców. Póki co stosowane aplikacje ułatwiają komunikację czy wypełnianie prostych zadań (np. formalności), ale z czasem mają stać się bardziej inteligentnymi asystentami. Pojawiają się już rozwiązania, które szczegółowo planują trasy (uwzględniając przystanki i postoje, a także potencjalnie ryzykowne odcinki i inne zagrożenia), tak by przejazd był jak najbezpieczniejszy oraz najbardziej opłacalny.

Cały czas pracuje się również nad systemami do analizy danych, które w czasie rzeczywistym zbierają i przetwarzają informacje. Dzięki nim da się lepiej zarządzać flotą, redukując koszty, ograniczając ryzyko oraz podważając jakość świadczonych usług.

Czy AI to przyszłość logistyki?

Według raportu PwC za ok. 5 lat zaczną upowszechniać się pierwsze autonomiczne pojazdy, a w roku 2030 na drogach pojawią się bezzałogowe ciężarówki. Prognozy te budzą wiele kontrowersji związanych z dużą dozą nieufności wobec sztucznej inteligencji, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Jej osądy mogą być wątpliwe, a do tego może być podatna np. na ataki hackerskie.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach raczej nie dojdzie do rewolucji, ale na pewno pojazdy będą stawać się coraz bardziej autonomiczne, tak by rola człowieka była ograniczona do niezbędnego minimum.