Kiedy dostawy out-of-home osiągną swój potencjał?

Alternatywne sposoby odbioru paczek z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Są nie tylko wygodne, ale też bardziej ekologiczne, co ma znaczenie nie tylko w kontekście nowych wymogów, ale i oczekiwań klientów. Analizujemy to zagadnienie i zastanawiamy się, kiedy dostawy out-of-home osiągną swój potencjał!

Na czym polegają dostawy out-of-home?

Dostawy out-of-home zgodnie z nazwą są realizowane poza domem. Oznacza to, że paczka nie jest dostarczona do rąk odbiorcy, ale w wyznaczone miejsce, skąd może odebrać ją sam. W praktyce są to rozwiązania, do których zaliczają się punkty PUDO (Pick Up Drop Off – z ang. odbierz i nadaj) oraz automaty paczkowe. Zgodnie z najnowszym raportem Last Mile Experts „Green Last Mile Europe Report 2023” w Polsce już ok. 50% paczek jest nadawanych właśnie w ten sposób.

W ostatnich latach zaobserwowano dynamiczny rozwój formy dostaw OOH. Przyczyną są nie tylko pobudki ekologiczne, mające zminimalizować emisję CO2 zgodnie z trendem „zielonej ostatniej mili”, czyli ostatniego etapu transportu do odbiorcy, który miałby być mniej szkodliwy dla środowiska. Ogromne znaczenie ma też komfort i zadowolenie klientów. Duży odsetek nieudanych dostaw (m.in. długi czas oczekiwania, uszkodzenia paczki czy kłopoty z odbiorem przesyłki w wyznaczonych godzinach) sprawia, że OOH jest jedną z najczęściej wybieranych opcji.

Jaka jest przyszłość dostaw out-of-home?

Szacunki Last Mile Experts pokazują, że wskaźniki powodzenia pierwszej dostawy wynoszą zwykle powyżej 99% dla większości przedmiotów. Kluczem do skoncentrowanej na kliencie, skutecznej dostawy jest odległość od punku PUDO / automatu paczkowego, która optymalnie powinna wynosić ok. 350 m. Gęste, nowoczesne sieci OOH istnieją już m.in. w Polsce, ale także w Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Belgii czy na Węgrzech.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Kantar dla InPost 94% respondentów wybiera Paczkomat®️ InPost podczas zakupów online, a wskaźnik NPS Net Promoter Score – narzędzie oceny lojalności klientów) wynosi 81% dla usługi nadań i odbioru przez Paczkomat, co stanowi wzrost o 6 punktów procentowych względem poprzedniego roku. Badanie wykazało również, że 85% kupujących online uważa Paczkomat®️ za najbardziej ekologiczną opcję dostawy.

Według najnowszego badania Gemius, wśród ekologicznych opcji dostawy, dostawa do paczkomatu była najbardziej popularna (67%), a następnie punkty PUDO (49%) i BOPIS czyli Buy Online, Pick up in Store – kup online, odbierz w sklepie (48%).

Nacisk na redukcję kosztów, troska o środowisko oraz dbałość o zadowolenie klienta mają ogromny wpływ na funkcjonowanie łańcucha dostaw. Rosnąca popularność OOH pozwala twierdzić, że dostawy tego typu to przyszłość e-commerce. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach zdominują rynek.