3 lutego 2023

Technologia blockchain w transporcie i handlu

Technologia blockchain w transporcie i handlu


Wynalezienie kryptowalut wprowadziło poważne zmiany w sposobie myślenia o płatnościach i ich bezpieczeństwie. Na rynku pojawiają się inspirowane tym zwrotem nowoczesne rozwiązania, wykorzystywane już w wielu gałęziach gospodarki. W tym artykule krótko omawiamy zastosowanie technologii blockchain w transporcie i handlu!

Jak działa blockchain?

Technologia blockchain powstała w oparciu o kryptowalutę bitcoin. Stanowi odpowiedź na problemy powiązane z bezpieczeństwem danych, a dokładniej ze sposobem ich szyfrowania w rozproszonej bazie danych, czyli tzw. łańcuchu bloków (ang. blockchain). Dzięki niej anonimowi użytkownicy mogą realizować internetowe płatności bez pośrednika – centralnego serwera banku. Wtedy historia transakcji nie jest zapisywana na jednym serwerze, a w pamięci pojedynczych komputerów. Fałszowaniu danych zapobiega zapisywanie ich w blokach połączonych w łańcuch, z wykorzystaniem identyfikatorów plików.

Podsumowując, blockchain jest wspólnym, weryfikowanym, wiarygodnym zapisem transakcji, a dokładniej – szyfrowaną, chronioną zdecentralizowaną bazą danych czy wręcz systemem księgowym. Każdy użytkownik sieci ma do niego dostęp, ale nie może go modyfikować.

Jak wykorzystuje się blockchain w transporcie i handlu?

W logistyce informacje mają ogromne znaczenie – w handlu i w transporcie przez cały czas dochodzi do wymiany ogromnej ilości danych. Dzięki technologii blockchain mogą być ogólnodostępne, a zarazem całkowicie bezpieczne. W ten sposób da się rozwiązać wiele powszechnych problemów, związanych z m.in. kontrolą pochodzenia towarów, weryfikacją oryginalności towaru czy przestrzeganiem rozmaitych przepisów prawa.

Podczas gdy ładunek przewożony jest nie tylko między państwami, ale wręcz kontynentami, jest monitorowany nie tylko przez producenta, przewoźnika i odbiorcę. Podlega nadzorowi także władzom danych krajów. Technologia blockchain działa jak wielki, zdecentralizowany system księgowy, z korzyścią dla wszystkich stron – daje pewność, że wszystko jest prowadzone legalnie, nie dochodzi do żadnych nadużyć, a wszelkie dane są poufne i bezpieczne.