Wykorzystanie AI w spedycji

Sztuczna inteligencja jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijanych technologii, ponieważ w wielu zadaniach okazuje się być szybsza, wydajniejsza i bardziej niezawodna od ludzi. Z jej pomocą można skutecznie zwiększyć konkurencyjność, dostosowując się do wymogów współczesnego rynku. Aktualnie stanowi ogromne wsparcie m.in. w logistyce. Omawiamy wykorzystanie AI w spedycji!

Jak wykorzystuje się AI w spedycji?

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) w spedycji i logistyce obejmują głównie analizę danych oraz automatyzację procesów. Zaawansowane algorytmy, aplikacje i programy, a także roboty aktualnie są wykorzystywane przede wszystkim w czterech obszarach:

  1. obsłudze klienta – m.in. chatboty pomagające w realizacji zamówień, śledzeniu przesyłek i udzielaniu informacji na temat usług;
  2. rozwoju usług i produktów – m.in. algorytmy pozwalające na optymalne wykorzystanie zasobów, wykrywanie nieprawidłowości/potencjału rozwojowego;
  3. marketingu i sprzedaży – m.in. narzędzia IT do remarketingu, automatyzacji formalności;
  4. optymalizacji łańcucha dostaw:
    • elektroniczny obieg dokumentów (większa kontrola nad przepływem informacji),
    • programy do planowania tras (m.in. wybór optymalnej trasy, rozplanowanie postojów, omijanie najbardziej zatłoczonych i niebezpiecznych odcinków dróg),
    • planowanie (algorytmy przygotowujące prognozy, symulacje itp.),
    • prognozowanie popytu i podaży (algorytmy machine learning na bieżąco analizujące dane rynkowe),
    • automatyzacja w magazynach (m.in. coboty – autonomiczne roboty kompletujące, samojezdne wózki AVG),
    • inspekcja dostaw pod kątem wad i uszkodzeń (m.in. skanery, wizualna sztuczna inteligencja),
    • sterowanie dynamiką cen (algorytmy, m.in. symulatory zmian cen),
    • systemy inteligentnych dróg (np. Lanternn od Valerann – skalowalna platforma oferująca narzędzia umożliwiające efektywne zarządzanie ruchem drogowym w oparciu o decyzje podejmowane na podstawie gromadzonych danych).

Spedytorom przede wszystkim zależy na szybkich, efektywnych, opłacalnych dostawach. Z tego względu dużym powodzeniem cieszą się programy ułatwiające podejmowanie kluczowych decyzji, takie jak np. aplikacja Innoship. Program bazuje na silniku wykorzystującym algorytmy AI opracowujące optymalny sposób dostawy w zależności od rodzaju towaru. W ułamku sekundy przelicza wszystkie parametry, dobierając najlepszego przewoźnika. W ten sposób pozwala obniżyć miesięczne koszty wysyłek o 20% i poprawić jakość doręczeń o 15%.

Jak wygląda przyszłość AI w spedycji i logistyce?

Za kilkanaście lat logistyka w tradycyjnym wymiarze prawdopodobnie będzie zagrożona ze względu na ograniczenia powierzchni i deficyty na rynku pracy – już teraz brakuje m.in. kierowców.

Eksperci są zdania, że w przyszłości branża skupi się na rozwijaniu takich rozwiązań, jak inteligentne automaty paczkowe oraz punkty click&collect. Są preferowane przez odbiorców, a przy tym pozwalają znacznie ograniczyć koszty na ostatnim etapie dostawy. Mimo to AI nadal będzie wykorzystywane do optymalnego planowania tras, tak by były nie tylko najbardziej opłacalne, ale też ekologiczne (generujące możliwie najmniejszy ślad węglowy).

Intensywne prace trwają także nad pojazdami autonomicznymi. Na ten moment są wykorzystywane w magazynach, ale w przyszłości planowane jest też stworzenie samochodów dostawczych, które poruszałyby się po ulicach.

Nowoczesna technologia AI na wiele sposobów wspiera spedycję i logistykę, przyczyniając się do bardziej świadomego zarządzania, lepszego wykorzystania zasobów, maksymalizacji wydajności pracowników oraz ograniczania szkodliwego wpływu na środowisko. Wszystko to zapewnia szereg korzyści, prowadzących do zwiększenia zysków.