Alsendo przejmuje większościowy udział w rumuńskiej firmie Innoship

Z dumą informujemy, że dokonaliśmy przejęcia kolejnej firmy w ciągu ostatnich 2 miesięcy. 

W dniu 18.10.2022 Innoship i Alsendo, wspierane przez inwestora Abris Capital Partners – fundusz private equity, zawarły strategiczne partnerstwo w celu opracowania najwyższej jakości rozwiązań wysyłkowych w modelu SaaS dla sektora e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowy wymiar dostaw w modelu SaaS od Innoship

Innoship to założona w 2019 roku firma tworząca narzędzia do zarządzania dostawami w modelu SaaS dla ponad 200 średnich i dużych przedsiębiorstw w Europie. Oferuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, które optymalizują zarządzanie dostawami przesyłek poprzez wykorzystanie „data intelligence”. Ogłoszone przejęcie Innoship przyspiesza transformację Alsendo z operatora logistycznego usług kurierskich w biznes oparty na modelu SaaS i zaawansowanej technologii. Jednocześnie Innoship skorzysta z doświadczenia Alsendo w dostarczaniu kompleksowych usług wysyłkowych dla wszystkich segmentów klientów indywidualnych i biznesowych, w tym e-commerce, marketplace i globalnych przedsiębiorstw.

Przejęcie Innoship nastąpiło po wcześniejszym zakupie większościowych udziałów przez Alsendo w platformie Zaslat.cz zajmującej się pośrednictwem w dostarczaniu przesyłek kurierskich do klientów indywidualnych i korporacyjnych w Czechach i na Słowacji.

 

„W ciągu 2 miesięcy dokonaliśmy dwóch akwizycji zagranicznych podmiotów, konsekwentnie realizując naszą strategię przejścia na model biznesowy oparty na technologii oraz usługach w  modelu SaaS. Przejęcie Innoship pozwoli nam dostarczać zaawansowane rozwiązania wysyłkowe do większego grona klientów, wspierające ich efektywność biznesową w obszarze logistyki i procesów posprzedażowych. Nasza oferta usług wysyłkowych bazuje na unikalnych technologiach, proponując szeroką gamę narzędzi dla firm z sektora e-commerce” – mówi Aleksandra Zawadzka, CFO w Alsendo.

Partnerstwo umożliwia synergię działań na każdej płaszczyźnie biznesowej pomiędzy firmami Alsendo i Innoship – konsolidację ofert obu spółek, wymianę rozwiązań technologicznych, przyspieszy rozwój rozwiązań SaaS w Polsce oraz poszerzy działalność Alsendo o rynek rumuński.

 „W Innoship naszym celem zawsze było tworzenie najlepszego produktu dla naszych klientów, aby umożliwić im lepsze zarządzanie logistyką, przyspieszenie wzrostu i dodanie nowej wartości dla klientów końcowych w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie. Nasz dotychczasowy wzrost przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, a teraz mierzymy jeszcze wyżej. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni klientom, którzy korzystają z naszej innowacyjnej technologii i wspierają nas swoją wiedzą, ale także inwestorom, którzy poprowadzili nas we właściwym kierunku. Jesteśmy bardzo podekscytowani partnerstwem z Alsendo. Razem stworzymy wiodącą firmę w zakresie technologii wysyłkowych dla e-commerce w Europie Środkowej i poza nią” –  mówi Daniel Nicolae, Co-funder, Innoship.

Abris Capital Partners wspiera kolejną akwizycję Alsendo

Abris Capital Partners, inwestor private equity specjalizujący się w transformacji ESG, zainwestował w Alsendo w 2020 roku i od tego czasu współpracuje z zespołem zarządzającym firmy. Głównym celem jest budowa pozycji lidera w sektorze rozwiązań logistycznych w Europie Środkowej poprzez wzrost organiczny spółki oraz akwizycje zagraniczne. Na początku września 2022 r. Abris wsparł Alsendo w zakupie większościowego pakietu udziałów w serwisie logistycznym Zaslat.cz, działającym na terenie Czech i Słowacji.

„Od momentu przejęcia Alsendo z dumą wspieramy dynamiczny rozwój tej marki realizując jednocześnie naszą ambitną strategię „buy-and-build”. Będziemy nadal czerpać korzyści z silnego wzrostu bazowego sektora e-commerce w Europie poprzez inwestycje w platformę technologiczną i jej ekspansję międzynarodowej, dążąc do dalszego rozwoju Alsendo. Skoncentrujemy się na integracji połączonych zespołów oraz rozwijaniu talentów menedżerskich i przywódczych z doświadczeniem w obszarze SaaS.” – dodał Edgar Kolesnik, partner w Abris Capital Partners.

 

Alsendo

Alsendo to grupa skupiająca wiele technologicznych serwisów wysyłkowych (Apaczka.pl, Sendit.pl, Superpaczka.pl, Zaslat.cz, Innoship.com, LepszyKurier.pl i kilka innych) działających na rynku polskim, rumuńskim oraz czeskim. Alsendo jest liderem w Europie Środkowej w obszarze dostarczania oprogramowania i usług wspierających procesy wysyłkowe. Jej celem jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań w zakresie procesów wysyłkowych i posprzedażowych dla wszystkich segmentów klientów. Jej działania mają na celu poprawę efektywności procesów wysyłkowych klienta, przy zachowaniu najwyższych standardów doradztwa biznesowego i wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych. Szeroka oferta logistyczna, rozwiązania dopasowane do specyficznych potrzeb platform marketplace, integracja z ponad 50 platformami e-commerce, oferta SaaS dla podmiotów z branży e-commerce, czy jedna, prosta integracja API z wieloma firmami kurierskimi to tylko część szerokiej oferty. Za pośrednictwem serwisów wysyłkowych należących do grupy Alsendo wysyłanych jest średnio 5 milionów paczek miesięcznie do 150 krajów na całym świecie.

Innoship

Innoship to produkt, który łączy technologię (w formie łatwej do zrozumienia i użytkowania) oraz know-how w zakresie usług kurierskich, łańcucha dostaw i operacji detalicznych. Platforma jest agregatorem wielu opcji szybkiej dostawy dla firm zajmujących się handlem detalicznym i e-commerce, demokratyzując dostęp detalistów każdej wielkości do zaawansowanej technologii. Dzięki platformie Innoship sprzedawcy mogą efektywnie zarządzać swoimi umowami kurierskimi, jak również oferować klientom wiele opcji dostawy i usług wysyłkowych o znacznie lepszej jakości i przy zachowaniu minimalnych kosztów.

Abris Capital Partners

Firma private equity specjalizująca się w transformacji ESG. Swoje środki powierzyło zarządzanym przez nią funduszom wielu międzynarodowych, prestiżowych inwestorów instytucjonalnych (fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, prywatne fundacje), a aktywa pod zarządem Abris Capital Partners to ponad 1,2 mld euro.

Abris wyznacza nowe standardy w branży private equity w zakresie ESG. Od wielu lat stosuje wskaźniki ESG w całym procesie inwestycyjnym. Dokładnie analizuje obszary środowiskowe, pracownicze, BHP, antykorupcyjne, czy praw człowieka już na etapie prowadzenia due diligence. Następnie, podczas budowania wartości i rozwoju spółki portfelowej, blisko z nią współpracuje właśnie w tych obszarach po to, aby osiągnąć dwa główne cele: minimalizację ryzyka oraz budowanie wartości inwestycji. Wraz z ogłoszeniem swojej strategii „ESG Universe 2023” stał się pierwszym podmiotem z branży private equity w Europie Środkowej, który stawia sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności w zakresie śladu węglowego swoich spółek portfelowych i aktywnie dąży do jego realizacji. Zakłada ona osiągnięcia neutralności klimatycznej na poziomie całego portfela do roku 2025 oraz przygotowanie planów działań zmierzających do uzyskania zerowej emisji CO2 (net-zero) dla każdej spółki portfelowej. Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju. Wartość zaangażowania finansowego Abris w takie podmioty to najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce. Czas zaangażowania w inwestycję wynosi średnio od 3 do 5 lat. Firmy takie korzystają zarówno z wniesionego przez Abris kapitału, jak i z unikalnego doświadczenia jego zespołu w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym. Fundusze Abris zrealizowały w ciągu minionej dekady 30 inwestycji w Polsce i w Europie Środkowej. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod ich skrzydłami w Polsce, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease, CARGOUNIT oraz Patent Co. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris w Polsce to między innymi Graal, Scanmed, Velvet CARE, WDX oraz MatexLab.