Automatyzacja na ostatniej mili: jak ewoluuje optymalizowanie dostaw?

Szacuje się, że logistyka ostatniej mili pochłania nawet 53% kosztów ponoszonych przez operatorów logistycznych1. Jednocześnie mało wydajne trasy pokonywane przez dostawców i częste przystanki potężnie podnoszą emisję CO2. Jak rozwiązać oba problemy? Dzięki automatyzacji! Oto przegląd ciekawych, innowacyjnych rozwiązań.

Automatyczne pojazdy i autonomiczne roboty w magazynach

Logistyka ostatniej mili nie odnosi się wyłącznie do dostawy realizowanej przez kuriera. To proces złożony z kilku etapów, który rozpoczyna się w magazynach. Obecnie coraz częściej można tam znaleźć zastępujące ludzi pojazdy z automatycznym prowadzeniem (AGV) oraz automatyczne mobilne roboty (AMR).
Szacuje się, że już w 2030 roku przychody całego sektora robotyki magazynowej przekroczą 51 miliardów dolarów. Jednocześnie zautomatyzowane systemy magazynowe w branży e-commerce są w stanie poprawić przepustowość magazynów nawet o 40%2.

Sztuczna inteligencja w logistyce ostatniej mili

Efektywność logistyki ostatniej mili zależy w dużej mierze od oprogramowania. Przyszłością branży jest sztuczna inteligencja, która pozwala efektywnie planować załadunek i rozładunek towaru, bo jest w stanie analizować ogromne zbiory danych, dotyczące zamówień, zwrotów, dostępności produktów oraz czasu kompletacji. Obecnie algorytmy są w stanie również zadbać o odpowiedni procent wypełnienia opakowania, by oszczędzać przestrzeń.

Rozwój automatów paczkowych

Automaty paczkowe doskonale przyjęły się w Polsce, gdzie można je znaleźć nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w mniejszych miejscowościach. Przynoszą one spore oszczędności w logistyce ostatniej mili. Proces ten będzie postępował.
Niedawno paczkomat InPost pojawił się na warszawskim Lotnisku Chopina3. Z kolei w Hiszpanii przeprowadzono program pilotażowy, który polegał na umieszczeniu podobnych urządzeń na stacjach metra4.

Wyzwania związane z logistyką ostatniej mili są naprawdę trudne, ale wiele wskazuje na to, że automatyzacja tego procesu pomoże kurierom i branży e-commerce im sprostać.