Cloud computing w logistyce

Cloud computing, czyli technologia chmurowa, staje się coraz popularniejsza we wszystkich branżach. Jej możliwości są niezwykle przydatne także w transporcie. Wyjaśniamy, jak dokładnie się ją wykorzystuje i jaki ma wpływ na sektor logistyczny!

Cloud computing w logistyce – jak to działa?

Cloud computing wykorzystuje chmurę obliczeniową, czyli nowoczesną technologię przeznaczoną do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi na wirtualnych serwerach. W sektorze TSL każdego dnia operuje się na dużych zbiorach informacji, przez co lokalne infrastruktury IT mogą okazać się niewystarczające. Ich rozbudowa, a następnie utrzymanie są z reguły bardzo czasochłonne i kosztowne. Łatwiejszym, wygodniejszym oraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia dostawcy usług chmurowych.

Przejście na cloud computing pozwala szybko rozwijać zaplecze informatyczne firmy zgodnie z faktycznymi potrzebami. Dzięki temu można spełniać oczekiwania rynku i zwiększyć swoją konkurencyjność, bez konieczności nadmiernych wydatków.

Jak wykorzystuje się technologię chmurową w sektorze logistycznym?

Cloud computing pozwala stworzyć środowisko przyjazne do użytkowania najważniejszych systemów i aplikacji, niezbędnych do prowadzenia działalności w branży TSL. Na chmurze można przechowywać dane, ale też uruchamiać programy potrzebne do wykonywania codziennych zadań oraz niezwykle przydatne w rozwoju firmy.

W transporcie cloud computing pozwala korzystać z takich udogodnień, jak m.in.:

  • systemy do obsługi oraz zarządzania magazynami, zasobami, księgowością itp. (m.in. ERP, CRM, WMS);
  • programy do śledzenia aktywnych ładunków (m.in. pozycji ciężarówek mapowanych);
  • integracja z różnymi platformami technologicznymi, m.in. systemami TMS i urządzeniami instalowanymi w kabinach pojazdów;
  • aplikacje do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej;
  • cyfrowy obieg dokumentów (usprawnienie formalności, ograniczanie wykorzystania papieru);
  • bazy danych (m.in. klientów, kontrahentów, pracowników, zasobów);
  • zaawansowane narzędzia analityczne (wspierające procesy decyzyjne, poprzez wykrywanie nieprawidłowości oraz potencjału na rozwój);
  • nowoczesne algorytmy i AI, np. planujące trasy, monitorujące załadunki/rozładunki.

Migracja do chmury umożliwia skok technologiczny, pozwalając podnieść poziom oferowanych usług, a także zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy.

Dlaczego cloud computing jest korzystny dla logistyki?

Firmy korzystające z technologii chmurowych mogą szybciej się rozwijać, w pełni wykorzystując swój potencjał. Dzięki cloud computing łatwiej jest im też dostosować się do trudnej sytuacji na rynku – skutki pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie, a także inflacji i trwającego kryzysu energetycznego wiążą się z wieloma wyzwaniami.

Inwestycja w chmurę jest niezwykle opłacalna dla transportu, ponieważ gwarantuje:

  • łatwy dostęp do danych i potrzebnych narzędzi (wystarczy połączenie z Internetem),
  • elastyczne wykorzystanie mocy obliczeniowej (duże bazy danych, zaawansowane systemy i aplikacje itp.),
  • możliwość korzystania z najnowszych technologii (analiza Big Data, AI itp.),
  • niższe wydatki inwestycyjne i utrzymaniowe (płaci się tylko za faktycznie wykorzystane zasoby),
  • możliwość wdrożenia zrównoważonego rozwoju (bardziej ekologiczne zarządzanie firmą, m.in. ograniczanie zużycia papieru, zmniejszenie emisji CO2),
  • profesjonalną obsługę techniczną (całodobowe wsparcie ze strony specjalistów),
  • bezpieczeństwo (najlepsza ochrona danych).

Rosnące ceny paliw i energii, a także podwyżki myta, podatków oraz innych kosztów prowadzenia działalności w branży TSL to tylko jeden z powodów, dla których warto przejść na chmurę. Technologia ta to przyszłość dla biznesu i przemysłu, dlatego nie ma sensu pozostawać w tyle. Jeśli nie chce się zostać wyprzedzonym przez konkurencję, po prostu trzeba zdecydować się na taką zmianę.