Rozwój branży e-commerce na terenie Polski – co przyniósł 2023 rok?

Od lat charakterystyczną cechą branży e-commerce w Polsce są coroczne, dynamiczne wzrosty jej wartości. Rok 2023 prawdopodobnie stanie pod znakiem kolejnego rekordu, ale w branży można dostrzec również ważne zmiany. Które spośród nich są szczególnie godne odnotowania?

Dyrektywa Omnibus, czyli nowe realia dla branży e-commerce

Trudno rzetelnie omówić rozwój branży e-commerce w Polsce, nie wspominając o dyrektywie Omnibus. Nowe prawodawstwo, wprowadzone w celu lepszej ochrony konsumentów, dość radykalnie zmieniło realia handlu w sieci.

Główne obszary zmian dyrektywy Omnibus:

  • Zasady komunikowania o promocjach cenowych – na mocy dyrektywy Omnibus sprzedawcy stosujący promocje cenowe są zobowiązani do przedstawienia konsumentom najniższej ceny danego produktu, obowiązującej w ciągu 30 dni od daty wprowadzenia promocji. Rozwiązanie ma na celu walkę z tak zwanymi fałszywymi promocjami z okazji Black Friday lub Świąt Bożego Narodzenia oraz innych okresów wzmożonych zakupów. Nowe prawo nie dotyczy między innymi programów lojalnościowych, indywidualnych gratisów i wielopaków tworzących zestawy produktów.
  • Zasady publikowania opinii konsumenckich – sklepy internetowe, które publikują na swojej stronie internetowej opinie klientów, są zobowiązane do ich weryfikacji. Opinie i recenzje produktów mogą pochodzić wyłącznie od klientów, którzy rzeczywiście dokonali wcześniej zakupu.
  • Nowe obowiązki dla platform marketplace – klient robiący zakupy na tych platformach powinien otrzymać informację, czy sprzedawca ma status przedsiębiorcy. Ponadto na stronie platformy marketplace powinien znaleźć się komunikat informujący potencjalnych klientów o kryteriach plasowania produktów na stronie, na przykład w wyniku płatnej promocji.

Nieuczciwi sprzedawcy muszą liczyć się z karami sięgającymi nawet 40.000 zł.

UOKiK walczy z fałszywymi opiniami1

W ostatnich miesiącach coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o karach nakładanych na sprzedawców posługujących się fałszywymi opiniami do promocji swojej oferty. Pod lupę zostały wzięte między innymi przedsiębiorstwa stosujące marketing szeptany.

Według urzędu aż 93% kupujących w sieci podejmuje decyzje zakupowe na podstawie opinii i porównań znalezionych w internecie.

Zwyczaje zakupowe Polaków w 2023 roku

Pod koniec roku ukazało się cykliczne badanie przygotowane przez Gemius – E-commerce w Polsce 2023. Jakie ciekawe wnioski na temat kupujących w sieci Polaków można w nim dostrzec?

  • Już 79% internautów robi zakupy w sieci, przy czym 75% korzysta z oferty polskich sklepów, a 30% zagranicznych.
  • Aż 19% konsumentów kupuje za pośrednictwem mediów społecznościowych.
  • 82% zakupowiczów korzysta z automatów paczkowych do odbioru swoich zamówień, co jest bardzo ważnym wyróżnikiem polskiego rynku e-commerce.
  • Allegro pozostaje najpopularniejszą w Polsce platformą marketplace. Znajomość spontaniczna serwisu sięga 86%.
  • Najważniejsze czynniki motywujące do zakupów w sieci to dostępność oferty przez całą dobę i brak konieczności jechania do sklepu (76% badanych), a także ceny bardziej atrakcyjne niż w sklepach tradycyjnych (70%).
  • Wśród czynników, które skłoniłyby klientów do jeszcze częstszych zakupów dominują niższe ceny oraz niższe koszty dostawy – po 53% wskazań.
  • Najpopularniejsze w Polsce kategorie produktów kupowanych w sieci to odzież, dodatki i akcesoria (80%); obuwie (67%); kosmetyki i perfumy (65%), książki, płyty i filmy (57%); produkty farmaceutyczne (57%); odzież sportowa (53%) oraz sprzęt RTV/AGD (50%).