Sytuacja na rynku handlu towarowego – jak wpływa na transport?

Dynamika handlu towarowego w 2023 roku ma wyraźnie osłabnąć, spadając do poziomu 1-2%. Główną przyczyną jest zmniejszające się globalne PKB, które ma skutecznie wyhamować transport morski, lotniczy, drogowy i kolejowy, a także inne rynki w sektorze TSL. Omawiamy, jak eksperci oceniają obecną sytuację!

Jak wygląda sytuacja na rynku handlu towarowego?

Pandemia COVID-19, a następnie wybuch wojny w Ukrainie doprowadziły do spowolnienia światowej gospodarki. Nie pomaga kryzys energetyczny i żywnościowy oraz stare rosnąca inflacja. Ostatnie badania udowadniają, że dynamika globalnego PKB i handlu zdecydowanie hamuje. Według raportów ekonomicznej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wzrost globalnego PKB w 2022 r. osiągnął poziom 3,1%, w 2023 r. – 2,2%, a w 2024 r. ma osiągnąć 2,7%[1].

W tych trudnych czasach konsumenci zaczynają oszczędzać, wyraźnie ograniczając zakupy. Stale rosnące ceny skłaniają do rozsądniejszych wydatków. Zmniejszenie popytu na towary jest szczególnie odczuwalne przez polskie firmy z branży TSL, które wyrabiają jedną z największych norm przewozowych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Co czeka branżę transportową w najbliższym czasie?

Zgodnie z prognozami ośrodka analitycznego Transport Intelligence (Ti), spowolnienie w europejskim sektorze transportu ma skutkować rozwojem na poziomie tylko 1,1% (389,3 mld euro)[2]. Przewozy krajowe będą rozwijać się w tempie 0,7%, zaś transport międzynarodowy – 2,1%. Lepsza sytuacja w przewozach międzykrajowych wynika m.in. z rosnącej popularności e-commerce.

Branża TSL mierzy się z takimi problemami, jak m.in. rosnące ceny paliw, podwyżki podatków czy braki kadrowe. Kłopoty te są jednak powszechne w skali globalnej. Skutki odczują więc nie tylko polskie oraz europejskie firmy, ale i przedsiębiorcy z całego świata (niezależnie od rodzaju transportu czy modelu biznesowego).

[1] Źródło: https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/dynamika-handlu-towarowego-spadnie-ucierpi-transport,114711.html.

[2] J.w.