Zmiany w oczekiwaniach konsumentów względem dostaw

Lojalność klientów nie jest dana raz na zawsze, dlatego sklepy internetowe stale muszą udoskonalać swoją ofertę, by lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów. Ważnym obszarem ich działalności są dostawy towaru. Oczekiwania klientów w tym zakresie dobrze opisuje raport E-commerce w Polsce tworzony przez Gemius. Przyjrzyjmy się opiniom wyrażanym przez badanych w roku 2023 oraz 3 lata wcześniej.

Różnorodne formy dostawy wciąż motywują do zakupów

Na przestrzeni ostatnich trzech lat klienci robiący zakupy w sieci bardzo doceniali różnorodne formy dostarczenia lub odbioru zakupów obecne w sklepach internetowych. Zarówno w 2020, jak i w 2023 roku aż 53% badanych uznalo je za czynnik motywujący do zakupów online. Czy konsumenci wciąż preferują te same formy dostawy?

Dominacja paczkomatów

Już w 2020 roku dostawy do maszyny paczkowej stanowiły najczęściej wybieraną formę odbioru towaru w trakcie zakupów online. Korzystało z niej 61% konsumentów. Z kolei dostawy bezpośrednie wybierało 55% z nich. Na trzecim miejscu pod względem popularności znajdowało się dostarczenie zamówienia przez listonosza (33%), a w dalszej kolejności dostawy do punktów partnerskich (19%) i do placówki pocztowej (10%).

Badanie przeprowadzone trzy lata później (2023) wskazuje na pewne wyraźne trendy. Na automaty paczkowe stawia obecnie aż 82% kupujących. Dostawy bezpośrednie kurierem są wybierane przez 42% respondentów, co oznacza spadek. Z punktów partnerskich korzysta 18% kupujących, natomiast 17% wciąż wybiera listonosza. Zaledwie 6% kupujących w sieci odwiedza dziś placówki pocztowe w celu odbioru zakupów.

Wnioski? Ekologiczne, dające elastyczny wybór pod względem czasu odbioru paczkomaty generują coraz większy udział w rynku. Prowadząc sklep internetowy, nie wolno jednak bagatelizować innych form dostawy, przede wszystkim dostaw bezpośrednich i punktów partnerskich, bo mogłoby to oznaczać rezygnację z części potencjalnych klientów!