Logistyka bywa najtrudniejszym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorstw rozpoczynających cross-border e-commerce lub eksport. Oto rozwiązania logistyczne, dotyczące magazynu i dostaw towaru, które mogą sprawdzić się w tej branży.

Fulfillment

Fulfillment to outsourcing logistyczny, polegający na tym, że sklep internetowy zajmuje się jedynie sprzedażą, natomiast cała logistyka zostaje oddelegowana zewnętrznemu, w tym przypadku lokalnemu podmiotowi. Aby model ten sprawdził się, konieczny jest sprawdzony partner logistyczny, możliwość analizowania efektywności dostaw, a także korzystna umowa. W najbardziej opłacalnym wariancie klient płaci jedynie za realnie wykorzystaną przestrzeń magazynową bez konieczności deklarowania wolumenu z wyprzedzeniem.

Dropshipping

W dropshippingu sklep również zajmuje się wyłącznie sprzedażą, natomiast dostawy realizowane są bezpośrednio od producenta i dystrybutora. Model ten sprawdza się głównie w przypadku, kiedy towar pochodzi wyłącznie z jednego źródła. Rozwiązanie ma sens w przypadku, gdy producenci działają na lokalnym rynku.

Private labeling 

Jest to rozwiązanie zbliżone do dropshippingu. Różnica polega na tym, że producent lub dystrybutor nie zajmuje się jedynie wysyłką, ale także przygotowywaniem i konfekcjonowaniem towaru pod marką sprzedawcy. Taki model sprawdzi się szczególnie, jeśli to dystrybutorzy działają na lokalnym rynku.

Własny magazyn na terenie kraju

Wynajem powierzchni magazynowej lub budowa magazynu za granicą są zbyt drogie? W niektórych branżach wysyłka towaru za granicę z polskiego magazynu nie musi być rozwiązaniem skazanym na porażkę. Konsumenci są skłonni poczekać na dostawę nieco dłużej, o ile sklep posiada unikalną ofertę lub jest niezwykle konkurencyjny cenowo. To samo dotyczy produktów wykonywanych na zamówienie lub towaru premium. Dzięki rozwiązaniom takim jak oprogramowanie Innoship pozwalające na automatyzację procesów wysyłkowych w oparciu o korzystną cenę lub czas dostawy logistyka wznosi się na wyższy poziom.

 

[1] https://www.apaczka.pl/blog/logistyka-e-commerce-jak-zarzadzac-procesem-i-jakie-sa-wyzwania/#h-najpopularniejsze-modele-logistyczne-w-e-commerce